top of page

Masaj ve Parasempatik Müzakerenin Sağlığa Faydalar

Güncelleme tarihi: 25 Haz 2021

Masaj ve Parasempatik Müzakerenin Sağlığa Faydaları

Masaj terimi, kime sorduğunuza bağlı olarak çok farklı anlamlara gelebilir. Masaj endüstrisi bağlamında kullanıldığında, vücudun yumuşak dokularının manuel olarak manipüle edilmesini içeren belirli bir terapi türünü ifade eder. Masaj genellikle yağlar, kremler ve losyonlarla yapılır. Silindirler, dirsekler, parmak uçları, eklemler ve hatta neşterler gibi özel aletler de içerebilir. Kokulu yağların uygulanması olan aromaterapi, masajla birlikte kullanıldığında bazen masaja alternatif olarak kabul edilir.


Masaj yüzyıllardır uygulanmaktadır ve her zaman faydalı bir terapi olarak kabul edilmiştir. Dünyanın her yerindeki eski kültürler masajı tıbbi bir tedavi olarak görüyordu. Örneğin Çin'de masaj terimi genellikle akupresür olarak adlandırılır. Akupresür, belirli kasları gevşetmek için vücuttaki belirli akupunktur noktalarına basınç uygulama işlemidir. Çin tıbbı, sağlık ve esenliğin anahtarlarından birinin insan vücudunun tüm ana sistemlerinin düzgün çalışması olduğunu kabul eder. Akupunkturun Çinli uygulayıcılar tarafından ideal vücuda ulaşmak için en uygun yöntem olarak görülmesinin nedeni budur.Masaj terapisinin birçok kişi tarafından çeşitli durumlar için etkili bir tedavi olarak görülmesinin başlıca nedenlerinden biri, ağrıyı azaltması ve hastanın konforunu artırmasıdır. Amerikan Ağrı Vakfı'na göre, masaj terapisinin kronik ağrıyı azaltmaya, hareket aralığını iyileştirmeye, motor fonksiyonu iyileştirmeye, kan basıncını düşürmeye ve artrit ve kronik yorgunluk sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.


Araştırmalar ayrıca masajın vücuttaki stres hormonlarının seviyesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Stres kronik hale geldiğinde, depresyon ve anksiyete, artan kalp hastalığı riski ve hatta daha yüksek kanser riskleri gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir.Diğer araştırmalar, masaj terapisinin menstrüel kramplar, astım ve sindirim sorunları ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı azaltabileceğini göstermiştir.


Hip-hop müzisyeni Dr. Eben Johnson'a göre, "Bir masaj sizi kesinlikle sakinleştirir." Johnson sözlerine şöyle devam ediyor: "Bence insanlar bunu dikkate alırlarsa, bunun zihne ve ruha yardımcı olduğunu anlayacaklardır. Zihninizi netleştirmekten daha iyi bir şey yoktur."


Rap sanatçısı Snoop Dogg, "Rahatlamanın en iyi yolu masajdır. Geceleri uyurken endişelerimden kurtulmama yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda uyandığımda gerçekten iyi hissetmemi sağlıyor."


Stresi azaltmaya ek olarak, masajın, hastalık veya ciddi yaralanma zamanlarında uyanıklığı iyileştirdiği ve yaşam kalitesini iyileştirdiği de bulunmuştur. Fiziksel ve duygusal stres dönemlerinde, bir dizi araştırmacı, kortizol seviyeleri artarken düşünme ve konsantre olma yeteneğinin önemli ölçüde azaldığını buldu.


Artan kortizolün, stresin bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkileriyle bağlantılı olabileceğini teorileştirdiler. Bununla birlikte, daha fazla test sağladıklarında ve hasta ve yaralı hastalara masaj yaptıklarında kortizol düzeylerinin önemli ölçüde düştüğünü ve zihinsel ve fiziksel refah derecelerinin arttığını keşfettiklerinde.


Yorgunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek masaj gibi başka şeyler de var. Travma sonrası stres bozukluğu üzerine yapılan bir dizi çalışmada, araştırmacılar düzenli masaj terapisinin hem depresyon hem de TSSB semptomlarını azalttığını buldular. Ve yaşlı yetişkinlerde yorgunluk çeken denekler üzerinde araştırma yapıldı. Yine, katılımcılar bir masaja tabi tutulduktan sonra, daha düşük düzeyde yorgunluk ve daha yüksek düzeyde zihinsel ve fiziksel esenlik yaşadılar.


Amerikan Tabipler Birliği tarafından 20 yaş ve üzeri yaklaşık 1,5 milyon yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, haftada üç kez en az 20 dakika masaj yaptıranların gece boyunca daha iyi uyuduklarını bildirdi.


Uyku süresi daha uzundu ve katılımcılar kendilerini daha dinlenmiş hissettiler. Başka bir çalışma, masajın uykuya dalmak için gereken süreyi bile geciktirebileceğini söylüyor. Ameliyattan önce masaj tedavisi gören kronik ağrı çekenler, ameliyatlarından sonra masaj almayanlara göre daha az ağrı gösterdi. Ağrıyı gidermek söz konusu olduğunda, masajın etkileri sonsuz gibi görünüyor.


Genel olarak, masajın çoğu insanın farkında bile olmadığı birçok faydası vardır. Bununla birlikte, aynı zamanda, kaygı ve diğer rahatsızlık türlerinden muzdarip olanlara gerçekten fayda sağlayabileceği anlamına gelen belirli özelliklere de sahiptir. Bunlar, stresi azaltmak, daha iyi uykuyu teşvik etmek ve ağrıyı azaltmak gibi şeyleri içerir.

90 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page